W dniach 16-18 listopada br. grupa liderów z obszaru działania Stowarzyszenia „Solidarni w Partnerstwie” uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Hiszpanii. Wyjazd zorganizowany był w ramach projektu współpracy SMAK – „Spektakl Międzypokoleniowych Atrakcji Kulinarnych”. W wyjeździe uczestniczyło 4 partnerów: Stowarzyszenia „Solidarni w Partnerstwie” - koordynator, Stowarzyszenia Wielkopolska Wschodnia, LGD Kraina Trzech Rzek oraz Czarnkowsko – Trzcianecka Lokalna Grupa Działania.
Po przylocie do Sevilli , kulinarna przygoda rozpoczęła się wizytą na farmie oliwek- andaluzyjskiego płynnego złota w Firmie Basilippo. Historia produkcji oliwek w tym miejscu sięga epoki brązu (X – VI w p.n.e.), gdy pomiędzy dzisiejszymi miejscowościami El Viso del Alcor i Carmona (prowincja Sevilla) znajdowała się osada zwana Basilippo (Wioska w księżycowym lesie). Jej mieszkańcy byli silnie związani z rosnącymi dziko na tym terenie gajami oliwnymi oraz licznymi korzyściami związanymi z oliwkami. Tradycje rodzinne związane z uprawą gajów oliwnych sięgają w firmie Basilippo roku 1850, łącząc rzemieślniczą kulturę pracy i nowoczesne systemy produkcji oraz sprzedaż i marketing. Właściciel firmy przedstawił proces uprawy oliwek, zbiorów oraz produkcji oliwy. Wizyta zakończyła się degustacją. Uczestnicy poznali różne smaki oliwy, a także możliwości jej zastosowania, niektóre dość zaskakujące - jak na przykład lody czekoladowe z oliwą.
Kolejnego dnia uczestnicy odwiedzili JAMONES ERIZ, firmę zajmującą się produkcją szynki iberyjskiej w Corteconcepción, w samym sercu Parku Przyrodniczego Sierra de Aracena i Picos de Aroche. Gdzie na terenie parku wypasane są świnie, które żywią się przede wszystkim żołędziami (bellota) przez co ich mięso ma wyjątkowy smak. Właścicielami zwierząt są lokalni rolnicy, którzy wspólnie stworzyli miejsce, gdzie produkuje się wyśmienitą szynkę w naturalny, praktykowany od wieków sposób. Po dwóch latach wypasu świń, są one ubijane. Szynki i łopatki wraz z kończyną suszy się 3 lata. Pozostałe mięso wykorzystuje się do produkcji chorizo (suszona grubo mielona kiełbasa) i salami. Podczas pobytu, uczestnicy zapoznali się z całym procesem produkcji i mieli okazje porównać smak tradycyjnej szynki do tej z przemysłowej produkcji.
Głównym celem wyjazdu było zapoznanie się z dobrymi praktykami występującymi na obszarze Andaluzji, z ich lokalnymi produktami oraz wymiana doświadczeń między partnerami projektu.
Trzeciego dnia grupa we wspaniałych nastrojach udała się na lotnisko, gdzie uczestnicy pełni wrażeń oraz wzbogaceni o nowe doświadczenia wymieniali swoje spostrzeżenia na temat niezwykłej krainy, która zachwyca swoją odmiennością nie tylko kulinarną ale również przyrodniczą i kulturową.
Wizyta studyjna realizowana w ramach projektu współpracy pt. "Spektakl Międzypokoleniowych Atrakcji Kulinarnych" (SMAK") współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej, w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.